آخرین مصوبات مجلس
صنعت خودروسازی ایران به صورت شبه انحصاری مدیریت می شود

صنعت خودروسازی ایران به صورت شبه انحصاری مدیریت می شود

دکتر فولادگر گفت :مدیریت شبه انحصاری صنعت خودروسازی مانعی برای رقابت پذیری قیمت خودروها در بازار محسوب می شود و مادامی که این صنعت به بخش خصوصی واگذار نگردیده به ناچار شورای رقابت تعیین کننده قیمت نهایی خودروها است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه صنعت خودروسازی ایران در انحصار دو تیپ از محصولات با کلاس پایین و بالاتر قرار دارد، اظهار داشت: حضور تنها دو شرکت ایران خودرو و سایپا در صنعت خودروسازی ایران منجر به انحصاری شدن این صنعت شده از این رو  فضای رقابتی چندانی در بازار خودرو کشور مشاهده نمی شود.

وی تصریح کرد: خروج قیمت گذاری خودرو از حیطه شورای رقابت می تواند زمینه ساز رقابتی شدن صنعت خودروسازی شود و انتظار داریم در طی سال های آینده از دخالت و ورود شورای رقابت در بحث قیمت گذاری خودرو کاسته شود و شاهد رقابت در بازار خودرو باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش رقابت پذیری صنعت خودروسازی مستلزم تغییر و اصلاح ساختارهای مدیریتی و اجرایی در این زمینه است تا این صنعت از حالت بلاتکلیفی و شبه انحصاری بودن خارج گردد.

به گزارش خبر خودرو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در پایان با اشاره به تاثیر حضور سرمایه گذاران خارجی در صنعت خودروسازی ایران اذعان داشت: حضور سرمایه گذاران خارجی در صورتی که همراه با انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت های تولید داخل باشد تاثیرات مثبتی بر این صنعت خواهد داشت در غیر این صورت مزیتی ندارد چرا که ایران از نظر سخت افزاری و نرم افزاری از توان مطلوبی برخوردار است و سرمایه گذاری باید در جهت استفاده از توان شرکت های خودروسازی و قطعه سازی کشور باشد.